6 Şubat depremlerinde çekilen o fotoğraf, Pulitzer Ödülleri’nde finale kaldı

Fotoğrafçılığı dalında 6 Şubat depremlerinin sembolü olan Adem Altan‘ın fotoğrafı, Pulitzer’de finale kaldı. Altan, AFP Ankara’daki bürosunu kapattığı için kurumdan ayrılıp serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor.

Türkiye, Adem Altan ismini 6 Şubat depremlerinin sembolü olan bu fotoğrafla duydu. Fotoğrafçı Altan, Kahramanmaraş’ta depremin ikinci günü Ebrar Sitesi’nde yıkılmış binalar arasında kalan kızının elini tutan Mesut Hançer’in o anını fotoğraflamıştı.

10haber’den Ilgaz Gökırmaklı’nın aktardığı habere göre depremin sembolü bu kare, dünyanın en prestijli habercilik ödüllerinden Pulitzer Ödülleri’nde Son Dakika Fotoğrafçılığı (Breaking News Photography) kategorisinde finale kalan üç fotoğraftan biri oldu. Ödülleri veren Columbia Üniversitesi dün hem kazananları hem de finale kalan isimleri açıkladı.

Adem Altan fotoğrafının Plutizer’de finale kaldığını gazeteci bir arkadaşının geç saatte gelen telefonuyla öğrendi. 10Haber’e konuşan Altan, böylesine prestijli bir ödülde finale kaldığı için mutlu ancak içinde buruk bir sevinç olduğunu söyledi. Altan, “Türkiye’nin isminin uluslararası yarışmalarda geçmesi mutluluk verici, ben de çok sevindim. Fakat tabii buruk bir sevinç bu. Keşke o felaket yaşamasaydı, ben o fotoğrafı çekmeseydim” dedi.

Altan, ocak ayından itibaren serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor. Çünkü AFP’nin (Agence France-Press) Ankara bürosu kapatıldı. Altan da ajanstan ayrılmak zorunda kaldı. Altan ayrılığın kendi isteğiyle değil, AFP’nin isteği doğrultusunda alınan bir karar olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada bu denli başarı elde eden, ödüller kazanan birinin başına bunlar gelmez. Ama bizim başımıza geldi. Ajans arayıp tebrik etti, başarıların devamını dileyen yazışmalar yapıldı ama o kadar. Onun dışında bir şey yok. O kadarı da olsun artık…”

Daha önce Türkiye’den bir foto muhabiri Pulitzer kazanmıştı

2005’te Amerikan Associated Press (AP) ajansı foto muhabiri Murad Sezer, Irak’ın Felluce kentinde çektiği, ölmüş arkadaşlarının başında yas tutan Amerikan deniz piyadeleri fotoğrafıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı. Böylece Sezer, sadece Amerikan basın ve yayın organlarında çalışanlara verilen Pulitzer Ödülü’nü Türkiye’den kazanan ilk isim olmuştu.


Murad Sezer, 2005’te bu kareyle Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir